Home > About > Officers and Committees > International Committee

International Committee

International Committee

Dr Neil Hawkes

Chair

View full profile


Vacant

Secretary


Dr Neeraj Bhala

Member

View full profile


Mr Stuart Goddard

Member

View full profile


Dr Mark Feeney

Member

View full profile


Dr Sulleman Moreea

Member

View full profile


Dr Mesbah Rahman

Member

View full profile


Dr Andrew Veitch

BSG President-elect

View full profile

Elected and Appointed Committee Members

Dr Neil Hawkes

Appointed Chair, International Committee
Term of Office to November 2022

Elected Member, Endoscopy Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Mich

Dr Neeraj Bhala

Member, International Committee
Term of Office to Sep 2021

GDS Rep, Education Committee
Term of Office to Sep 2021

Deputy Rep - West Midlands, Clinical Services & Standards Committee
Term of Office to June 2021

Elected Secretary, Gastroduodenal Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Prof Adrian Stanley

BSG Secretary
Term of Office to June 2021

Secretary, Education Committee
Term of Office to June 2021

Secretary, International Committee

Secretary, Training Committee

View full profile

Mich

Dr Misha Kabir

Member, SWiG Committee
Term of Office to June 2022

SWiG Rep, International Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Mich

Dr Shaji Sebastian

Elected Secretary, International Committee
Term of Office to Oct 2023

TBC, Research Committee

Elected Member, IBD Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Mich

Dr Laith Al Rubaiy

North Africa & Middle East Zonal Lead, International Committee
Term of Office to Oct 2023

Regional Rep - London North, Clinical Services & Standards Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Mich

Dr Stuart Goddard

Member, International Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Mich

Dr Mesbah Rahman

Member, International Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Mich

Dr Sulleman Moreea

Member, International Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Mich

Dr Krish Ragunath

Asia Pacific Zonal Lead, International Committee
Term of Office to Oct 2023

View full profile

Mich

Ms Mel Constante MacCallum

Elected Member, Nurses Association Committee
Term of Office to June 2023

BSG Nurses Association Rep, International Committee
Term of Office to June 2023

View full profile

Mich

Dr Sabina Beg

Americas & Carribean Zonal Lead, International Committee
Term of Office to Oct 2023

View full profile

Mich

Dr David Nylander

Sub Saharan Africa Zonal Lead, International Committee
Term of Office to Oct 2023

View full profile

Dr Stuart McPherson

BSG Senior Secretary
Term of Office to June 2021

Senior Secretary, International Committee

View full profile

Ex Officio and Observing Members

Dr Andy Veitch

BSG President-Elect
Term of Office to June 2022

WGO Rep, International Committee
Term of Office to Nov 2022

Committee Member, International Committee

View full profile

Mich

Dr Pradeep Bhandari

ESGE Rep, International Committee
Term of Office to Nov 2022

New Techniques Lead, Endoscopy Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Upcoming Meetings

Most committee meetings are open to the wider membership.

If you wish to attend or would like to find out more, please email Section Committee Services Support