Council

Elected Councillors - Your mouthpiece in BSG Council

There are eight BSG Councillors at any one time elected by BSG members. We are a diverse group with a variety of experience in BSG roles and with different perspectives in Gastroenterology and Hepatology.

Elected Councillors represent the BSG membership on all the main Committees including Council, and allow members to raise points and pose questions.

If, as a member, you have a point that you wish to make to Council or any of the Committees, we will ensure that every message is addressed by the Elected Council and taken to the relevant Committee, if appropriate. You can contact us at [email protected].

Governance Resources

Executive Council Members

Dr Alastair McKinlay

BSG President
Term of Office to June 2022

View full profile

Dr Andy Veitch

BSG President-Elect
Term of Office to June 2022

WGO Rep, International Committee
Term of Office to Nov 2022

Committee Member, International Committee

View full profile

Dr Stuart McPherson

BSG Senior Secretary
Term of Office to June 2021

Senior Secretary, International Committee

View full profile

Prof Adrian Stanley

BSG Secretary
Term of Office to June 2021

Secretary, Education Committee
Term of Office to June 2021

Secretary, International Committee

Secretary, Training Committee

View full profile

Mich

Vacant Position

Treasurer
Term of Office TBC

Ian Penman

Dr Ian Penman

Chair and Appointed Vice-President Endoscopy
Term of Office to June 2022

View full profile

Prof Phil Newsome

Chair and Appointed Vice-President Hepatology
Term of Office to Jan 2021

View full profile

Dr Ayesha Akbar

Appointed Chair, Education Committee
Term of Office to June 2021

Training Committee

View full profile

Dr Bev Oates

Dr Beverly Oates

Appointed Chair, Training Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

Prof Ramesh Arasaradnam OBE

Appointed Chair, Research Committee
Term of Office to Jan 2022

View full profile

Dr Neil Hawkes

Appointed Chair, International Committee
Term of Office to November 2022

Elected Member, Endoscopy Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Dr Andrew Douds

Appointed Chair, Clinical Service & Standards Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Mr Mark Hacker

Chief Executive Officer

View full profile

[email protected]

Elected Council Members

Prof Matt Brookes

BSG Council Member,
Term of Office to June 2023

Professor Matt Brookes is a Consultant Clinical Gastroenterologist at the Royal Wolverhampton NHS Trust. He is a Professor of Gastroenterology at Wolverhampton University and an honorary Senior Lecturer at the University of Birmingham.

He is the deputy chair of the national speciality group and also holds the position of deputy clinical director for the NiHR West Midlands CRN.

View full profile

 

[email protected]

Dr Helen Fidler

BSG Council Member
Term of Office to June 2022

Gastroenterology Consultant, Deputy Chair of BMA UK Consultants Committee and member of BMA Council.

View full profile

 

[email protected]

Dr Harriet Gordon

BSG Council Member
Term of Office to June 2022

Council and SWiG Rep, Education Committee
Term of Office to June 2022

Demographics & Workforce, SWiG Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

[email protected]

Dr Barney Hawthorne

BSG Council Member
Term of Office to June 2021

Elected Councillor, Training Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

 

[email protected]

Dr Melanie Lockett

BSG Council Member,
Term of Office to June 2022

Clinical Services & Standards Committee
Term of Office to June 2022

Consultant & SASG Development, SWiG Events
Term of Office to June 2022

View full profile

[email protected]

Dr Manmeet Matharoo

BSG Council Member,
Term of Office to June 2022

Trainee Rep, Colorectal Committee
Term of Office to Jan 2022

National & International SWiG links, SWiG Committee
Term of Office to June 2022

Elected Councillor, Training Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

 

[email protected]

Dr Louise Scovell

BSG Council Member
Term of Office to June 2023

Council, Education Committee
Term of Office to June 2023

View full profile

[email protected]

Dr Philip Smith

BSG Council Member
Term of Office to June 2023

AYP Rep, Education Committee
Term of Office to Oct 2021

Elected Member, IBD Committee
Term of Office to June 2021

View full profile

[email protected]

Voting Members of Council

Mich

Dr Sarah Marshall

Committee Member, Nurses Association Committee
Term of Office to June 2022

Ex Officio - BGSNA Rep, Endoscopy Committee

View full profile

Mich

Dr Bernard Brett

Secretary, Clinical Services & Standards Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Mich

Dr Rupert Ransford

Deputy Chair & BSG Guidelines Lead, Clinical Services & Standards Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Mich

Dr Elizabeth Ratcliffe

Elected Chair, Trainee Committee
Term of Office to Jan 2021

View full profile

Dr Charlotte Rutter

BSG Workforce Lead,
Term of Office to June 2022

Workforce Lead, Clinical Services & Standards Committee
Term of Office to June 2022

Workforce Lead, Training Committee
Term of Office to June 2022

View full profile

Observing Members of Council

Prof Mark Beattie

FG Editor, Education Committee
Term of Office to June 2021

Editor, Frontline Gastroenterology

View full profile

Prof Emad El Omar

Prof Emad El-Omar

Editor, GUT

View full profile

Mich

Dr Ian Gee

SAC Chair, Training Committee

View full profile

Presidents / CEOs of other Societies

Guts UK

ACPGBI

AUGIS

BAPEN

BASL

BSPHAN

PCSG

PSGBI

Upcoming Meetings